A cikkben a gerincsérv kezelése lesz a górcső alatt. Megtudja, milyen módszerekkel lehet eredményesen kezelni a fájdalmas területet. Arról is lesz szó, hogy milyen esetben kerülhető el a műtét és mikor szükséges az operáció!
Hogyan ismerhető fel a gerincsérv (porckorongsérv)?
A gerincsérv a csigolyák közötti porckorong kitüremkedése. Legfőbb tünete a fájdalom, melynek helyét a sérv elhelyezkedése határozza meg. A tünetekről bővebben ITT OLVASHAT! >>
A fájdalom függ a sérv súlyosságától, kezdeti fázisában előfordulhat, hogy fel sem tűnik.
A gerincsérv jelei általában a végtagok felé kisugárzó fájdalom, zsibbadás.
Súlyosabb esetben jelentkezhet:
- izomgyengeség,
- ügyetlenség,
- vizelési- székelési zavarok,
- átmeneti bénulás
A gerincsérv kezelése: Minden esetben műtéti beavatkozás szükséges?
A gerincsérv kezelése minden esetben a sérv súlyosságától függ. A kezelés módjának meghatározása előtt kiemelten fontos a pontos diagnózis felállítása. Fontos felmérni, hogy van-e végtagok irányába kisugárzó fájdalom, izomgyengeség, vizelési panaszok.
Ebben az esetben az idegsebész szakorvos eldönti, hogy a tünetek súlyossága alapján szükséges-e műtéti beavatkozás. Amennyiben nem indokolt a műtéti kezelés, a konzervatív kezelések kerülnek előtérbe.
Gerincsérv kezelése: Gyógyszeres fájdalomcsillapítás
A konzervatív kezelés alkalmazásakor az első lépés minden esetben a fájdalom megszüntetése. Ez fájdalom-, és gyulladáscsökkentő injekciókkal, izomlazító infúziókkal érhető el a leggyorsabban. A kezelés elősegíti a mozgáskorlátozottság csökkentését és a gyulladás megszüntetését.
A hatóanyag kombinációt és a kezelés hosszát miden esetben a páciens állapota és a kórelőzménye határozza meg. A terápia során, a kezelés a fájdalom forrása körül kerül alkalmazásra.
Gerincsérv kezelése: Gyógytorna
Amennyiben sikerült csillapítani a krónikus fájdalmat, következhet a szakképzett gyógytornász által, egyénre szabott funkcionális gyógytorna. Fontos a fokozatos terhelés, a konzervatív kezelés egyik lényeges eleme a mozgás.
A gyógytorna során a cél a gerincoszlop tartóizomzatának megerősítése, a test mobilizációja és a megfelelő testtartás megtanulása. A gyógyulás érdekében szükséges lehet az életmód megváltoztatása, a rendszeres mozgás, helyes táplálkozás és folyadék bevitel.
Porckorongsérv esetén a McKenzie torna az egyik leghatásosabb módszer, amely könnyedén elsajátítható, így később otthon végezhető!
Gerincsérv kezelése: Fizikoterápia
A gyógyszeres kezelés és az irányított gyógytorna után, a betegség nyugvó szakaszában sor kerülhet fizikoterápiára. A kezelések fajtáját, gyakoriságát és szükségességét a páciens állapota határozza meg.
Hatásos kezelés lehet a gyógymasszázs, a kineziológiai tapaszolás és a különböző ultrahang terápiák is.
Mikor szükséges a műtéti beavatkozás?
Amennyiben bénulás, vizelet-, vagy széklettartási panaszok lépnek fel azonnali műtéti beavatkozásra lehet szükség. Ha a konzervatív gerincsérv kezelés ellenére a tünetek nem múlnak, problémáit nem sikerül ezen az úton megoldani, szükséges lehet az idegsebészeti beavatkozás.
A beavatkozás során az érintett porckorong eltávolításra kerül és a nyomás alatt álló ideget felszabadítják. A műtét után a betegek jelentős százaléka tünetmentessé válik.
A téma szakértője:
Dr. Szökőcs András
Idegsebész
- Derékfájdalom
- Gerincből kiinduló fájdalmak
- Gerincsérv kezelése
- Alagút szindrómák
- Arc fájdalom
- Arcidegzsába kezelése (trigeminus neuralgia)
- Agydaganatok kezelése
- Gerincvelő daganatok kezelése
- Fejfájás idegsebészeti kivizsgálása
- MR, CT leletek értékelése
- Idegsebészeti másodvélemény
- Folyamatban lévő kezelés hatékonyságának javítása