A hát és a derék fájdalma minden ember számára ismerős érzés, életünk előrehaladtával egyre gyakrabban tapasztalhatunk ehhez hasonló kellemetlen tüneteket. A fájdalom sok esetben ártatlan, de előfordulhat, hogy egy súlyosabb betegség, például porckorongsérv áll a háttérben, amit fontos kivizsgáltatni! Ebben a cikkben bemutatjuk a gerincsérv leggyakoribb jeleit. Fontos, hogyha ezeket tapasztalja, mielőbb forduljon orvoshoz!
Mi a gerincsérv?
A gerincsérv, másnéven porckorongsérv, a csigolyák közötti porckorong kitüremkedése. A porckorongot két fontos állomány alkotja: a magját képző kocsonyás anyag és az ezt körbevevő gyűrű. Az egyre kopó porckorongok nagy terhelés hatására gyengülnek, majd a gyűrűk átszakadnak.
A nagy terhelés lehet hirtelen rossz mozdulat, nehéz tárgy emelése, bemelegítés hiányában végzett edzésmunka, de akár a hosszan tartó ülőmunka is.
Az átszakadt gyűrűk között a porckorongot alkotó kocsonyás anyag elvándorolhat és kitüremkedhet a csigolyák között a gerincidegek irányában, amivel nyomás alá helyezi őket, azaz „becsípődnek”. Ekkor alakul ki a gerincsérv.
A gerincsérv jelei – hogyan ismerhető fel?
Ahogy már korábban említettük a gerincsérv egyik általános tünete az intenzív fájdalom. A fájdalom helyét a porckorongsérv helye határozza meg, jelentkezhet a nyakban, a hát és a derék tájékán. A gerincsérv jelei közé tartozik a végtagok irányába kisugárzó fájdalom, esetenként zsibbadás, súlyosabb esetben akár bénulás is kialakulhat!
A bénulást legtöbb esetben hirtelen mozdulat, komoly terhelés váltja ki, ebben az esetben sürgősen fel kell keresni egy idegsebész szakorvost!
Ritkább esetekben vizelési, székelési, akár hálószobai nehézségeket is okozhat. Ezekben az esetekben azonnali műtéti beavatkozás szükséges!
Az érintett területek közül a leggyakoribb az ágyéki-, ezt követi a nyaki-, majd a háti gerincsérv. Fontos megjegyezni, hogy a betegség nem minden esetben jár tünetekkel, enyhébb esetekben előfordulhat, hogy fel sem tűnik, csak akkor, amikor már súlyosabbá válik.
Ágyéki gerincsérv jelei
Az ágyéki porckorongsérv, másnéven lumbális gerincsérv, leggyakrabban a 4. és az 5. ágyékcsigolya vagy az 5. ágyékcsigolya és a keresztcsont közötti területen jelentkezik.
Az ágyéki gerincsérv jelei a deréktájon fellépő éle, szúró fájdalom, ami súlyosabb esetben kisugárzik az alsó végtagok irányába a combokon át a térdig, adott esetben a lábfejekig is.
Nyaki gerincsérv jelei
Nyaki porckorongsérv esetén az 5.-7. nyaki csigolya között jelentkezhet a fájdalom, ami gyakran kisugárzik a karok irányába. Jelentkezhet felsővégtagi zsibbadás, súlyosabb esetekben izomgyengeség, érzéketlenség, bénulás.
Hátcsigolya tájéki gerincsérv jelei
Ez a legritkábban előforduló porckorongsérv típus, ennek oka az, hogy ezen a területen a legkevésbé mozgatható a gerincoszlop. Ennek a fajtának az első számú tünete a sugárzó fájdalom. Attól függően, hogy a háti szakasz mely területén jelentkezik a kopás, kisugározhat felfelé a nyak irányába, vagy lefelé a végtagok felé.
Gerincsérv kezelése
A gerincsérv kezelését minden esetben a súlyossága határozza meg. Enyhébb esetben, mielőtt kiszakadna, a konzervatív kezelések hatékonynak bizonyulnak. Súlyosabb esetben, kiszakadt porckorongsérv esetén, műtéti beavatkozásra lehet szükség.
A téma szakértője:
Dr. Szökőcs András
Idegsebész
- Derékfájdalom
- Gerincből kiinduló fájdalmak
- Gerincsérv kezelése
- Alagút szindrómák
- Arc fájdalom
- Arcidegzsába kezelése (trigeminus neuralgia)
- Agydaganatok kezelése
- Gerincvelő daganatok kezelése
- Fejfájás idegsebészeti kivizsgálása
- MR, CT leletek értékelése
- Idegsebészeti másodvélemény
- Folyamatban lévő kezelés hatékonyságának javítása