A nyaki gerincsérv a nyakcsigolyák közötti porckorongok károsodása miatt alakul ki. Ez a kórkép rendkívül kellemetlen lehet, erős fájdalmat, zsibbadást és más kellemetlen tüneteket is okozhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a nyaki gerincsérv fő jellemzőit, tüneteit, vizsgálati módszereit és kezelési lehetőségeit.
Mi az a nyaki gerincsérv?
Nyaki gerincsérvről akkor beszélünk, amikor a porckorongok károsodása következtében a bennük található zselés állomány kitüremkedik, súlyos esetben ki is szakadhat, ezzel nyomást gyakorolva a körülötte elhelyezkedő kilépő idegekre, de akár gerinccsatornát szűkíthető hatása is lehet.
Nyaki gerincsérv kialakulhat tartós helytelen testtartás miatt, nagy rizikó lehet a mozgásszegény és stresszes életmód, ugyanakkor a túlzott megerőltetés, nehéz fizikai munka is hajlamosító tényező lehet.
Tünetei:
A nyaki gerincsérv tünetei egyénileg változóak, és a súlyosságuk is eltérhet.
Néhány jellemző tünet a következők lehetnek:
- Nyakfájdalom, amely a vállakba és a karokba is kisugározhat.
- Zsibbadás vagy bizsergés a karokban vagy ujjakban.
- Izomgyengeség a karokban.
- Fokozott fájdalom és tünetek mozgás közben vagy nyakmozgatás során.
- Esetleg fejfájás vagy szédülés.
Vizsgálat: A nyaki gerincsérv diagnózisát idegsebész vagy más szakorvos végzi. A diagnózis általában fizikális vizsgálat, kórtörténet felvétele és képalkotó vizsgálatok (pl. MRI vagy CT) alapján történik. Ezt követően állítják fel az egyénre szabott kezelési tervet.
Fontos, hogy a tünetek megjelenését követően minden esetben érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, mert az időben megkezdett konzervatív kezelés (műtét nélküli, pl. gyógytorna) hatására a műtét nagyobb eséllyel elkerülhető!
Kezelés:
A nyaki gerincsérv kezelése a tünetek súlyosságától és az egyéni szükségletektől függ. Amennyiben nincs azonnali műtéti beavatkozásra szükség, akkor elsősorban konzervatív (műtét nélküli) kezeléseket alkalmaznak. Ilyen például a gyógyszeres kezelés, a mozgásterápia, és fizikoterápiás kezelések, melyekkel hosszú távon eredményesen megszüntethetők a meglévő panaszok, műtét nélkül.
A konzervatív kezelés során az első lépés a fájdalom csillapítása. Ezt rendszerint fájdalomcsillapítókkal, izomlazítókkal érhető el a leggyorsabban.
A mozgásterápia során a szakképzett gyógytornász az egyéni célok mentén egyéni kezelési tervet készít, melynek célja a gerincoszlopot tartó izmok megerősítése, a test mobilizációja és a helyes tartás elsajátítása.
A fizikoterápiás kezelés fajtáját és gyakoriságát a páciens jelenlegi állapota határozza meg.
Ne feledje, a műtét sok esetben elkerülhető, ha időben megfelelő szakemberhez fordul!
Amennyiben bővebben szeretne olvasni a nyaki gerincet érintő bántalmakról és azok konzervatív kezelési lehetőségeiről, olvassa el ÜLŐMUNKA- NYAKI GERINC c. cikkünket is.
A téma szakértője:
Dr. Szökőcs András
Idegsebész
- Derékfájdalom
- Gerincből kiinduló fájdalmak
- Gerincsérv kezelése
- Alagút szindrómák
- Arc fájdalom
- Arcidegzsába kezelése (trigeminus neuralgia)
- Agydaganatok kezelése
- Gerincvelő daganatok kezelése
- Fejfájás idegsebészeti kivizsgálása
- MR, CT leletek értékelése
- Idegsebészeti másodvélemény
- Folyamatban lévő kezelés hatékonyságának javítása