A stroke utáni gyógytorna

Stroke Utáni Gyógytorna

A stroke az agy vérállátásának zavaraival járó kórképek csoportjába tartozik, amely az agyban bekövetkező érszűkület vagy érelzáródás, ritkább esetben vérzés következménye lehet. Attól függően, hogy az agy melyik féltekéjében történt a károsodás, ahhoz képest az ellenoldali testfélen jelentkezik a féloldali gyengeség (hemiparézis), vagy bénulás (hemiplégia).
A stroke következtében kialakuló féloldali tünetek és azok súlyossága egyénenként eltérőek, attól függően, hogy az agyi károsodás mely területeket érinti, és milyen mértékben.

Van, aki a teljes testfelének bénulásból fakadóan akár teljesen kiszolgáltatottá válhat a környezete számára, míg van, akinél a féloldali érintettség csak az egyik végtagban (alsó vagy felső) lesz kifejezettebb. Amennyiben a kéz és az ujjak gyengesége a leginkább jellemző, akkor az elveszett manipulációs készség, a finommotorikus funkciók hiánya okozza majd a legnagyobb nehézséget. Ha viszont az alsó végtag gyengesége jellemző jobban, akkor a járás válik nehezebbé, a láb emelése fogja a legnagyobb nehézséget okozni. Fontos tudni, hogy a hemiparézis minden egyén esetében az egész testfelet érinti, csak eltérő mértékben.

Egyénileg más és más funkcionális nehézség lesz előtérben, melyek az életminőséget is befolyásolják kisebb, nagyobb mértékben. Érintett lehet a mozgáson kívül többek között még az érzékelés, és a beszéd is.

Stroke Utáni gyógytorna

Stroke-ot követően a rehabilitáció, azon belül is a gyógytorna kiemelt fontosságú. Célja a végtagok funkcionális fejlesztése, az elveszett vagy megváltozott mozgáskészség helyreállítása, az egyensúly és koordinációs készségek fejlesztése. Elengedhetetlen az ízületek szakszerű kimozgatása, az izomok fokozatos erősítése, a manipulációs készségek fejlesztése. Nem utolsó sorban pedig a rehabilitáció egyik fő célja az önellátó képességek fejlesztése a lehető legnagyobb mértékben.

A gyógytorna hatására javulhatnak a beszűkült ízületi mozgások, növekedhet a megváltozott izomerő, illetve a célzott terápia segítheti a helyes testtartás kialakítását, a járásminta helyreállítását, és a járásstabilitás visszanyerését.

A stroke-ot követő gyógytorna tehát rendkívül fontos a mozgások fejlesztésén túl, az önbizalom növelésében, illetve a mindennapi tevékenységekhez való visszatérésben. Nem utolsó sorban pedig egy folyamatos szintentartást biztosíthat, amely segít megőrizni a korábban elért eredményeket.

Fontos, hogy a gyógytorna megkezdése előtt konzultáljon orvosával, illetve a mozgásterápia szakképzett gyógytornász által egyénre szabott legyen, hogy biztosan az állapotának megfelelő tanácsokat és terápiát kaphassa.

A téma szakértője

Potyondi Dorina

Gyógytornász-fizioterapeuta

Online Időpontfoglalás:

Kapcsolódó cikkek:

Csigolyaelcsúszás
Idegsebészet

Csigolyaelcsúszás

Az alábbiakban megvizsgáljuk a csigolyaelcsúszás tüneteit, a szükséges vizsgálatokat és a lehetséges kezelési lehetőségeket. Mi a csigolyaelcsúszás? A csigolyaelcsúszás, más néven csigolyacsúszás (spondilolystesis), olyan állapot,

Tovább olvasom »
Gerinccsatorna szűkület
Idegsebészet

Gerinccsatorna szűkület

Az alábbiakban megvizsgáljuk a gerinccsatorna szűkületet, tüneteit, a szükséges vizsgálatokat és a lehetséges kezelési lehetőségeket. Mi a gerinccsatorna szűkület? – A gerinccsatorna szűkület egy olyan

Tovább olvasom »
Arcidegzsába
Idegsebészet

Arcidegzsába

Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk az arcidegzsába fő jellemzőit, tüneteit, vizsgálati módszereit és a lehetséges kezelési lehetőségeket. Mi az arcidegzsába? Az arcidegzsába egy olyan idegrendszeri

Tovább olvasom »

Téma szakértője:

Dr. Szökőcs András

Idegsebész

Időpontfoglalás